O nas

 

 

CO OZNACZA SKRÓT WMM I CZYM SĄ TE SPOTKANIA?

Skrót WMM pochodzi od słów Wieczór (bądź Wieczory) Modlitwy Młodych. Jest to cykl spotkań modlitewnych zapoczątkowanych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży w październiku 2012 roku. Każde z nich ma miejsce w innej parafii naszej diecezji, każde przygotowywane z myślą o młodych. Staramy się organizować spotkania regularnie (III piątek miesiąca), jednak czasem po drodze napotykamy sytuacje, kiedy nie da się tego zrobić (kolędy, ferie, inne czuwania).

WMMy początkowo miały być po prostu spotkaniami formacyjnymi, jednak po ogłoszeniu przez papieża Franciszka decyzji o organizowaniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, stały się automatycznie „główną imprezą” formującą gdańską młodzież przed tym wydarzeniem.

 

KTO TWORZY WMM?

Głównym organizatorem jest Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży z jego dyrektorem, ks. Krzysztofem Nowakiem na czele. Spotkaniom towarzyszy także zespół muzyczny pod opieką ks. Jana Minkiewicza i ks. Roberta Jahnsa.

Przede wszystkim jednak tworzone są przez młodzież z całej diecezji, która tłumnie przyjeżdża ze swoimi duszpasterzami, katechetami, siostrami zakonnymi na każde spotkanie.

Kiedy zaczynaliśmy w 2012 roku, na Morenie było około 300 osób. Każde kolejne spotkanie jest liczniejsze. Ostatnio jest nas około 1 000 młodych ludzi, bywało również, że było ich więcej.

                


JAK WYGLĄDA SPOTKANIE WMM?

Cała organizacja wydarzenia zaczyna się zwykle w małym gronie księży, którzy ustalają, gdzie w danym okresie się spotkać. Jesteśmy zapraszani przez wiele wspólnot młodzieżowych, aby odwiedzić ich parafie. Z chęcią pojawilibyśmy się w każdym kościele, jednak musimy brać pod uwagę kilka czynników:

  • Wielkość kościoła ‒ zwykle przyjeżdża około 1 000 osób, dlatego staramy się, by miały się gdzie pomieścić.
  • Zaplecze ‒ w programie spotkania przewidziana jest przerwa na herbatę i ciastko, dlatego szukamy parafii z salkami, które mogą nas pomieścić
  • Parking ‒ wiele grup przyjeżdża autokarami, dlatego w pobliżu powinno znajdować się miejsce, gdzie można pozostawić pojazdy.

Następnie ustalany jest temat spotkania i to, kto przygotuje konferencje. Gdy już to wiemy, na stronie WMM (WWW.wieczormodlitwy.pl), a także na facebookowym profilu (www.facebook.com/WieczorModlitwy) tworzone jest wydarzenie. Rozpoczyna się etap zapraszania młodzieży, informowania kapłanów w parafiach i katechetów w szkołach.

W końcu nadchodzi moment spotkania. Ramowy plan jest za każdym razem taki sam, podzielony na dwie części: żywszą ewangelizacyjną oraz spokojniejszą modlitewną.

RAMOWY PLAN SPOTKANIA:

19.00 ‒ śpiew, uwielbienie Jezusa

19.45 ‒ przedstawienie grup

20.00 ‒ rozpoczęcie bloku ewangelizacyjnego

21.30 ‒ kawa, ciasto, czas spotkania

22.15 ‒ Adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo uczestników modlitwa nad uczestnikami (okazja do modlitwy wstawienniczej)

00.00 ‒ zakończenie spotkania

Wieczór Modlitwy Młodych nie kończy się w kościele. Młodzi umocnieni Duchem Bożym niosą swoje świadectwo w środowiska, w których żyją.

CO POZA TYM?

Działalność ewangelizacyjna Wieczorów nie kończy się na spotkaniu w kościele. W każdą sobotę wieczorem pojawia się na stronie internetowej komentarz do niedzielnej Liturgii Słowa, który piszą młodzi ludzie. Ponadto staramy się na bieżąco informować o wszelkich newsach związanych z WMMami. W zakładce Galeria pojawiają się zdjęcia ze spotkań, zamieszczamy także filmy, które tworzy związany z nami ks. Paweł Maj.

Mamy także miejsce, gdzie można napisać do nas i poprosić o modlitwę. Każdego dnia otaczamy modlitewną pamięcią wszystkich uczestników naszych spotkań i prosimy o potrzebne im łaski, a przede wszystkim o łaskę żywej wiary, by móc świadczyć o ogromie Miłości Boga do człowieka.

 

 Wywiad z księdzem Krzysztofem Nowakiem